Date: 
Friday 9 November 2012

The Australian Human Rights Commission has announced the nominees for the 25th Human Rights Awards. The awards honour the inspiring contributions each nominee has made to the protection and promotion of human rights.

Human Rights Medal

  • Susan Barton AM 
  • Ian Thorpe 
  • Kon Karapanagiotidis
  • Professor Stuart Rees

Young People’s Medal:

  • Samantha Cran
  • Krista McMeeken
  • Benson Saulo
  • Sophie Trevitt

Law Award

  • Human Rights Law Centre
  • Sarah Westwood and Victorian Legal Aid (VLA)
  • Scott McDougall

Business Award

  • Enlighten Education
  • Foxtel
  • Hoyts Cinemas, Village Cinemas, Event/Greater Union/Birch Carrol & Coyle and Reading Cinemas
  • Luv-A-Duck Pty Ltd

Community Award (individual)

  • Pat Anderson
  • Nan Bosler
  • Prof Patricia Easteal AM
  • Martin Hodgson

Community Award (organisation)

  • Aboriginal Legal Service of Western Australia
  • Engineers Without Borders Australia
  • Holroyd High School
  • Human Rights Arts & Film Festival

Literature Award

  • Am I Black Enough For You? By Anita Heiss – Bantam
  • The Boy Who Wouldn’t Die by David Nyuol Vincent with Carol Nader – Allen & Unwin
  • Don’t Go back to Where You Came From by Tim Soutphommasane – Newsouth
  • The People Smuggler by Robin de Crespigny – Penguin Australia

Print Media Award

  • The DreamBox Project – Produced by Solua Middleton, Natalija Brunovs and regional ABC Open Producers – ABC Open
  • This Girl Has Special Needs and One Day Dreams of Being a Mum  – Written by Stephanie Osfield – Marie Claire magazine
  • Jailed Children – Written by Natalie O’Brien & Cossima Marriner – Series published in the Sun-Herald and Sydney Morning Herald
  • Professor Sharon Pickering and The Conversation Academic Expert Panel on Asylum Seekers series – Series of 14 articles published in The Conversation

Radio Award

  • Body of Work – The Wire – Radio Adelaide - Produced by Catherine Zengerer, Chris Brunner, Lisa Burns & Marty McCarthy
  • Deranged Bastardly Monsters – SBS Radio - Produced by Kristina Kukolja
  • Intellectually Disabled People Fight for Access to Justice – PM –ABC Radio National - Produced by Nance Haxton
  • The Left to Die Boat – 360 Documentaries – ABC Radio National – Produced by Sharon Davis and Steven Tilley

Television Award

  • Age of Uncertainty – The Project – Network Ten - Produced by Hamish MacDonald and Sam Clark
  •  Inside West Papua – 7.30 – ABC 1 - Produced by Hayden Cooper and Lisa Main
  • A Matter of Life and Death – Four Corners – ABC 1 - Produced by Quentin McDermott, Peter Cronau and Mario Christodoulou
  • The Trauma of Toomelah – 7.30 – ABC 1 - Produced by Caro Meldrum-Hanna

The Chaser’s Craig Reucassel will MC the awards. Craig is a television and radio comedian, and is currently appearing in the Chaser’s Hamster Wheel on the ABC.

The Keynote speech will be delivered by James Spigelman, Chairman of the ABC and former Chief Justice of the Supreme Court of NSW from 1998 until 2011.

For Professor Gillian Triggs it is the first awards in her new role as the Commission’s President.

The ceremony will take place on Human Rights Day, Monday, December 10 at the Hilton Hotel, Sydney.

Tickets are available now at www.humanrights.gov.au/hrawards or by calling (02) 9284 9779.

Media contact: Emily Barker (02) 9284 9851 or 0419 258 597

Up to the minute information on human rights is now available on twitter at twitter.com/AusHumanRights.